Dzisiaj jest: 30 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Marian, Katarzyna, Jakub

Katyń 1940. Sowiecka zbrodnia i pół wieku kłamstwa …

b_150_100_16777215_00_images_2021_SPDobromierz_Katyn_01.jpg3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się zbrodnia katyńska. NKWD zaczęło masowe egzekucje polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. W wyniku zbrodni katyńskej na NKWD rozstrzelało co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, zbrodniarze dokonywali przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

 

Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop - Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.

Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach – ok. 22–25 tys. rodzin (ponad 60 tys. osób) – wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu na podstawie uchwały Biura Politycznego KC WKP z 2 marca 1940 roku podjętej na wniosek Ławrientija Berii i Nikity Chruszczowa.

Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

Jednym z zamordowanych oficerów  na „nieludzkiej ziemi” był major Stanisław Kuczyński - Iskander Bej, którego pamięć przywołuje posadzony w ubiegłym roku Dąb w Dobromierzu. Zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940 roku.

Stanisław Kuczyński - Iskander Bej, to jeden z zapomnianych oficerów, rotmistrz kawalerii służący przed wojną w 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Został aresztowany przez sowietów w we wrześniu 1939 roku. Jego nazwisko znajduje się na liście katyńskiej.

Chcemy, aby nasi uczniowie poprzez zasadzony Dąb Pamięci pamiętali o żołnierzach, którzy zginęli daleko od nas, właśnie o takich jak major Stanisław Kuczyński - Iskander  Beja.

Wszystko przemija, ale pamięć pozostaje. Mamy głęboką nadzieję, że chwała przetrwa dzięki młodemu pokoleniu, które nabywa szacunku dla historii i dla tych, którzy tę historię tworzyli.

Robert Dzierzgwa

więcej: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/94197,Zbrodnia-katynska-Najwazniejsze-fakty.html

https://www.radio.kielce.pl/post-100994

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_zbrodni_katyńskiej_–_zamordowani_w_Charkowie

Katyn Katyn Katyn Katyn
Katyn Katyn Katyn  

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

Logowanie



Gospodarka odpadami

Stowarzyszenia

„Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego"

 „Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej"

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

  TUTAJ

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy