Dzisiaj jest: 2 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław

Niezapomniana lekcja historii

b_150_100_16777215_00_images_2021_SPDobromierz_NiezLekHist_01.JPGW dniu wczorajszym odbyła się wycieczka klas ósmych do Oświęcimia, w którym znajduje były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku, jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę), rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera. Obóz nazywany był także „fabryką śmierci”.

 

Pierwsza część zwiedzania dotyczyła głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, sala w której jest umieszczona „Księga imion” czyli wszystkich pomordowanych w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okularów, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i inne przybory. Uczniowie klas uzupełnili wiedzę historyczną nt. polityki niemieckich nazistów w obozie, dowiedzieli się m.in.: jaka była dawka żywieniowa na 1/osobę (1500-1700 kcal), że tylko więźniom z KL Auschwitz tatuowano nr obozowy, o tym że nosili specjalne ubrania „pasiaki”, prawie każdemu robiono zdjęcia identyfikacyjne. Dowiedzieli się także, że występowały specjalne oznaczenia kategorii więźniów, o czasie pracy w obozie (10-11h dziennie), a także o eksperymentach pseudomedycznych dr Mengele.

Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy. Widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane. Jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

Przypomnieliśmy także naszym uczniom informacje dotyczące pobytu w obozie Kierownika Naszej Szkoły Pana Kazimierza Młynarczyka.

Możemy być dumni z naszej młodzieży, która w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Przekonali się czym jest wojna i jaką cenę płacą za nią narody oraz że Auschwitz - Birkenau to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, cierpieniem, barbarzyństwem faszyzmu i upadkiem człowieczeństwa.

Powinniśmy pamiętać o takich miejscach i mieć je jako przestrogę, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

Edyta Szymczyk

Teresa Tańska

Maria Chrzanowska-Zalewska

Robert Dzierzgwa

NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist
NiezLekHist NiezLekHist NiezLekHist  

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

„Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego"

 „Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej"

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

  TUTAJ

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy