Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

10 – TYSIĘCZNY TERYTORIALS

b_150_100_16777215_00_images_galeria_KomPras_1.jpgPowołania do Wojsk Obrony Terytorialnej jakie miały miejsce w ten weekend spowodowały, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

11 i 12 maja br. na kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze stawili się ochotnicy z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Świętokrzyskiego. Szeregi czterech brygad OT powiększyły się o kolejnych blisko 600 ochotników, a liczebność WOT przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

 

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej pomimo, że formowanie rozpoczęła w trzecim etapie i jest w fazie poszukiwania ochotników do służby to również ma już swoich terytorialsów. Są nimi przyszli instruktorzy, którzy wcześniej byli żołnierzami zawodowymi. Są to ochotnicy, którzy po rejestracji we właściwym WKU oraz złożeniu wniosku zgłosili się do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w celu zapoznania z przepisami i warunkami służby. Z chwilą  otrzymania rekomendacji, ochotnicy zostali skierowani do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia.

W dniu 12 maja br. 28 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z 10 ŚBOT rozpoczęło szkolenie wyrównawcze (8 dni) na poligonach w Dębicy, Lublinie, Majdanku i  Chełmie, którego celem jest między innymi zapoznanie się z programem szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty oraz metodą prowadzenia szkolenia podstawowego. Po jego zakończeniu będą instruktorami, którzy poprowadzą szkolenie podstawowe dla kolejno wcielanych grup żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Ciąży wiec na nich duża odpowiedzialność za poziom wyszkolenia całego 101 batalionu lekkiej piechoty. Jest to nowatorki system wcielania wyspecjalizowanych ochotników, zastosowany przez 10. Świętokrzyską Brygadę OT pozwalający wyszkolić instruktorów zanim zostaną wcieleni pozostali żołnierze terytorialnej służby wojskowej.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją ochotniczą, oznacza to, że decyzję o wstąpieniu do formacji można podjąć tak samo łatwo jak o wyjściu z niej. Dotychczasowe statystyki wskazują, że ubycia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) nie przekraczają 7% stanów, co jest typową wartością dla formacji ochotniczych na świecie.

W skali całego kraju wnioski o powołanie do WOT złożyło do tej pory ponad 17 tys. osób. Taka ilość kandydatów do służby pozwala planowo realizować proces tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych. Dowództwo WOT ocenia, że na koniec bieżącego roku formacja będzie liczyła 20 tysięcy żołnierzy, z czego 17 tysięcy będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Na chwilę obecną szkolenie ochotników jest prowadzone w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej, obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.

*******************

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w trzecim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo świętokrzyskie. W chwili obecnej w skład brygady wchodzi jeden batalion lekkiej piechoty (blp): 101 blp z siedzibą w Kielcach. Pozostałe bataliony będą sukcesywnie powoływane. Brygadą dowodzi płk Artur Barański.

10 ŚBOT wchodzi w skład nowego, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – Terytorialsi z województwa świętokrzyskiego.

KomPras KomPras KomPras KomPras
KomPras KomPras   

 

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

Logowanie



Gospodarka odpadami

Stowarzyszenia

„Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego"

 „Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej"

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

  TUTAJ

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy